Νίκη με ανατροπή «τρέλαναν» τις Νεφέλες… ΝΕΦΕΛΕΣ – ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ 3-2

«Τρίποντο» με ολική ανατροπή, πέτυχαν οι Νεφέλες, χθες το απόγευμα (22/10) στο γήπεδο Καρίτσας Πιερίας, όπου παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, γύρισαν τούμπα το ματς και πανηγύρισαν σπουδαία νίκη με 3-2 κόντρα στα φιλοξενούμενα κορίτσια του Μαγνησιακού, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής (πρεμιέρας) του 2ου ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενες ήλεγχαν το παιχνίδι, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά δεν τις επιτράπηκε να «εμφανιστούν» και το πλήρωσαν μένοντας στους μηδέν βαθμούς στον  βαθμολογικό πίνακα.

Στο πρώτο μέρος με δύο γρήγορα γκολ, ο Μαγνησιακός αιφνιδίασε και «πάγωσε» τις γηπεδούχες, οι οποίες στη συνέχεια προσπάθησαν παίρνοντας την κατοχή της μπάλας να φέρουν το ματς στα ίσια, ωστόσο, οι Βολιώτισσες έκλειναν καλά τους χώρους και δεν επέτρεπαν στις γηπεδούχες  να μπένουν με αξιώσεις στην περιοχή τους.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Μαγνησιακό να διατηρεί το προβάδισμα με 0-2.

Στο δεύτερο μέρος οι Νεφέλες παρουσιάστηκαν πιο επιθετικές και δικαιώθηκαν. Μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να πιέσουν τον Μαγνησιακό και να φτάσουν στην ισοφάριση, την οποία αρχικά κατάφεραν με τις Καραγιαννίδου (1-2) και  Τριγωντζή (2-2), ενώ η απόλυτη ανατροπή σημειώθηκε με την Ασσιχίδου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-2.

Εύκολο έργο, είχε ο διαιτητής Σταύρος Τσιμεντερίδης και οι συνεργάτες του από τον σύνδεσμο Κοζάνης.

Συνθέσεις των Ομάδων

ΝΕΦΕΛΕΣ: Παραστατίδου, Ασσιχίδου, Κόλτση, Καραγιαννίδου, Σκαμπαρδώνη, Τρυγωντζή, Καπέτα (32′ Χατζηδάκη, 46′ Ναβροζίδου), Κουκουστρίκα, Παπάζογλου, Μιχαηλίδου Ν., Μιχαηλίδου Π.

Τέλος οι Νεφέλες ευχαριστούν τη διοίκηση και τον πρόεδρο της Αθλητικής Ένωσης Καρίτσας κ. Ζησιό Κωνσταντίνο για την άψογη φιλοξενία τους.

Πηγή: pamespor.gr

Διαδώστε το:

ΝΕΦΕΛΕΣ

Οι Νεφέλες Ιδρύθηκαν το Φθινόπωρο του 2012 από μία ομάδα ανθρώπων του ποδοσφαίρου για να καλύψουν το κενό που υπήρχε στη συμμετοχή ακόμη περισσότερων κοριτσιών στο ποδόσφαιρο. Αναγνωρίσθηκαν επίσημα από την Ε.Π.Ο. τον Ιούνιο του 2013 και συμμετείχαν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα γυναικών περιόδου 2013-2014 ξεκινώντας από την Γ΄ Κατηγορία Γυναικών που διοργανώνει η Ε.Π.Ο.