Ντέρμπι στα χαρτιά…. ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ –ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5

Ντέρμπι στα χαρτιά….

ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ  – ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5

ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (139)

Του Χρήστου Ξανθόπουλου

Μεγάλη νίκη που την καθιστά πρώτο φαβορί για την άνοδο πέτυχε η ομάδα των Νεφελών επι της τυπικά γηπεδούχου ομάδας των Πιερίδων Μουσών με το επιβλητικό 0-5 με την Μιχαηλίδου Π. να κάνει χατ-τρίκ.

Κανείς δεν περίμενε τέτοια εξέλιξη στο Πιερικό ντέρμπι και μάλιστα σύμφωνα με την απόδοση του πρώτου ημιχρόνου όπου οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για γκολ με την τερματοφύλακα των Νεφελών Τσιωλη σε δυο περιπτώσεις να κάνει σωτήριες αποκρούσεις και να κρατά την εστία της ανέπαφη σε προσπάθειες των επιθετικών των Πιερίδων Μουσών.

mixailidou

Αντίθετα η Μιχαηλίδου στο 16΄και στο 31΄με προσωπικές ενέργειες έβαλε την ομάδα της μπροστά με 0-2 και της έδωσε ισχυρό προβάδισμα για την νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι νικήτριες επικράτησαν κατά κράτος και με γκολ των Μιχαηλίδου Καρασίμου και Ασιχίδου διεύρυναν το σκορ στο 0-5 και έδωσαν πανηγυρικές διαστάσεις στην νίκη τους που τις φέρνει μετά από τέσσερεις αγωνιστικές στην κορυφή της βαθμολογίας συγκάτοικους με τις χθεσινές αντιπάλους τους αλλά και με τα Μετέωρα και τις Ολυμπιώτισες με 6 πόντους , με την συνέχεια να προβλέπεται συναρπαστική.

Τον αγώνα παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι και των δυο ομάδων αλλά και ουδέτεροι φίλοι του γυναικείου ποδόσφαιρου και μετά το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή αποχώρησαν με ανάμικτα συναισθήματα αφού οι νικητές έμειναν ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα ενώ οι ηττημένοι από την απόδοση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι συνθέσεις:

ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (16)ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ: Ζιώγα, Κερασιδου, Φιλιου, Βίσμπα, Κόλτση Μ. Γκουντόβα Βούλγαρη, Μετενίδου Σκαμπαρδώνη, Κόλτση, Κατσίμπουρα
Έπαιξαν και οι Μουτάφη Μετενίδου και Τζουμέρκα

ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (17)ΝΕΦΕΛΕΣ: Τσιώλη, Κουκοστρίκα, Μιχαηλίδου, Τασούλα, Ναβροζίδου, Τριγωντζη, Καρασίμου, Ριζου, Ναλπάντη, Σκαμπαρδώνη, Ασσιχίδου.
Έπαιξαν και οι Κάργα, Παραστατίδου και Βογιατζή

905605_1268052719878048_8960370253914504111_o ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (148) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (134) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (117) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (73) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (46) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (40) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (31) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (22) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (20) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (19) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (11) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (8) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (7) ΠΙΕΡΙΔΕΣ ΜΟΥΣΕΣ _ ΝΕΦΕΛΕΣ 0-5 (3)Πηγή: pamespor.gr

Διαδώστε το:

ΝΕΦΕΛΕΣ

Οι Νεφέλες Ιδρύθηκαν το Φθινόπωρο του 2012 από μία ομάδα ανθρώπων του ποδοσφαίρου για να καλύψουν το κενό που υπήρχε στη συμμετοχή ακόμη περισσότερων κοριτσιών στο ποδόσφαιρο. Αναγνωρίσθηκαν επίσημα από την Ε.Π.Ο. τον Ιούνιο του 2013 και συμμετείχαν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα γυναικών περιόδου 2013-2014 ξεκινώντας από την Γ΄ Κατηγορία Γυναικών που διοργανώνει η Ε.Π.Ο.